fbpx

Ciągniki Claas na cztery gary

Firma Claas ciągniki produkuje od 12 lat. W ostatnich latach duży nacisk położono na ciągniki o dużej mocy. Obecnie najważniejszym zadaniem firmy jest wprowadzenie na rynek ciągników do 140 KM.

To właśnie ciągniki o średniej mocy (od 70 KM do 140 KM) cieszą się w Polsce największym zainteresowaniem. W środę 28 lipca, w centrum szkoleniowym Claas znajdującym się w Sierosławiu  (woj. wielkopolskie) odbyła się konferencja podczas, której zaprezentowano ciągniki czterocylindrowe. – Wprowadzenie nowej serii jest związane z naszą długookresową strategią. Mamy bardzo duże doświadczenie w produkcji kombajnów czy sieczkarni, wypracowaliśmy dobrą renomę na rynku europejskim. Ciągniki to dla nas duże wyzwanie. Chcemy mieć pełne portfolio z jak najlepiej postrzeganymi przez klientów produktami – twierdzi Paweł Olech, dyrektor handlowy Claas Polska.

Baner Syngenta

Claas stawia sobie za cel przekroczenie w najbliższym czasie 5 proc. udziału w rynku ciągników w Polsce. W Sierosławiu zaprezentowano cztery modele ciągników. – Struktura polskich gospodarstw wymaga od nas przedstawienia oferty, która będzie odpowiadać naszym klientom. Jeśli chodzi o ciągniki o większej mocy to mamy już swoich zagorzałych zwolenników – mówił Emil Kaźmierczak, produkt menadżer prezentujący ciągniki Claas.

Claas Nexos

To ciągniki o mocy od 72 do 101 km. Maszyna Claas jest wąska i niska, stworzona do zadań specjalnych. Nexos idealnie sprawdza się w zadaniach, w których ciągniki o standardowych parametrach są zbyt szerokie. Producent przewiduje, że będzie wykorzystywany głównie przy uprawach warzywniczych i sadowniczych. Nexos jest dostępny w trzech wersjach zależnych od szerokości całkowitej. Maszyna jest wyposażona w przekładnie z dwoma biegami pracującymi pod obciążeniem. Posiada tzw. biegi pełzające, bardzo przydatne przy zbiorach na plantacjach czy w sadach.

Claas Elios

To wersja specjalistyczna, znaczenie ma wysokość całkowita. To ciągnik niski, o niskim środku położenia ciężkości, co świetnie sprawdza się w przypadku pracy na zboczach i wzniesieniach. Zalety te wymusiły wbudowanie tunelu po między nogami, co przez niektórych odbierane może być jako wada.

Elios to niewielka, a co za tym idzie lekka i zwrotna maszyna. Ciągnik predysponowany jest głównie do prac pomocniczych. Świetnie nadaje się do paszowozu, ładowacza czołowego, czy opryskiwacza. Jednostka napędowa w maszynie to czterocylindrowy silnik FPT. Elios posiada m.in.  pamięć obrotów silnika.

Ciągnik posiada przekładnie mechaniczne lub dwustopniowego przełączania pod obciążeniem.  Maszyna, jak wszystkie modele Claas posiada przełączanie nawrotne Revershift. Funkcja ta gwarantuje ruszanie z miejsca, zatrzymanie i rewersje bez używania sprzęgła, co daje oszczędności. Natomiast przycisk sprzęgła zainstalowano w dźwigni zmiany biegów, który zastępuje pedał.

WOM oferuje 540/1000 obr/min oraz obroty zależne. Wersja z 540/540 E obr/min pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i poziom hałasu przy lekkich pracach z WOM.

Ciekawostką modelu jest możliwość wyciągania jednej chłodnicy oraz specjalistyczne urządzenie do jej czyszczenia. Ciągnik posiada możliwość zmiany oleju bez otwierania maski. W Eliosie przy niskich wymagania hydrauliki istnieje możliwość zmniejszenia zużycia paliwa pozwalając utrzymać silnik na niskich obrotach.

Claas Atos

Nowy model ma zastąpić na rynku ciągnik Axos, którego na rynku pozostają już ostatnie sztuki. Oficjalną prezentację Atosa w Polsce zaplanowano na targach Agro Show we wrześniu. Jeszcze przed targami, na rynku pojawi się sześć modeli. Trzy modele to ciągniki trzycylindrowe: 240 (maksymalna moc 97 KM); 230 (97 KM); 230 (88 KM); 220 (76 KM). Natomiast trzy kolejne modele posiadają już cztery cylindry: 350 (109 KM); 340 (102 KM); 330 (88 KM).

W Sierosławiu zaprezentowano serię wyposażoną w silniki czterocylindrowe. W ciągnikach znajdują się silniki Farmotion, czyli produkt z Grupy Same Deutz-Farm. Silniki o pojemności 3,8 l. charakteryzują się kompaktową budową, wyjmowanymi tulejami, oraz automatycznym wyrównywaniem luzów zaworowych. Według Emila Kaźmierczaka – menadżera produktu, dobrze poprowadzony moment obrotowy w oszczędnym silniku zapewnia odpowiednią moc, wysoką zwinność ciągnika. Silnik jest zintegrowany z katalizatorem DOC spełniającym najwyższe normy jeśli chodzi o zewnętrzną emisję spalin.

Modele Atos charakteryzuje duża możliwość konfiguracji. Ciągniki dostępne będą z prostymi przekładniami mechanicznymi, które posiadają dziesięć biegów w przód i w tył.

Ciągniki będą dostępne z prostymi przekładniami mechanicznymi, które posiadają dziesięć biegów w przód i w tył. Natomiast przekładnia Twinshift, z dwoma biegami zmienianymi pod obciążeniem posiada 20 biegów w przód i w tył.  Natomiast w modelu Atos 350 występują trzy półbieg pod obciążeniem, a ilość biegów w przód i w tył wynosi 30. Na dźwigni zmiany biegów producent zainstalował przycisk sprzęgła, który jest alternatywą dla wciskania pedału.  

Do wyposażenia seryjnego maszyn należy zapamiętywanie obrotów silnika podczas pracy uruchamiana po wciśnięciu jednego przycisku. Atosy zostały wyposażone również w funkcję Smart Stop, która daje możliwość zatrzymywania się i ruszania bez naciśnięcia pedału sprzęgła. Również za pomocą jednego przycisku uruchamiany jest przedni napęd maszyny.  

Standardowo maszyny wyposażone są w instalację hydrauliczną z jedną pompą. Producent zapewnił jednak możliwość montażu dwóch kompatybilnych pomp o maksymalnym wydatku 60 l/min. Dzięki takiemu rozwiązaniu ma możliwość pracy przy użyciu jednej pompy w przypadku braku potrzeby dużego przepływu oleju hydraulicznego. Montaż drugiej pompy, uruchamianej za pomocą przycisku ECO zapewnia oszczędności w zużyciu paliwa.  

Ciągnik Atos daje również możliwość wyboru trzech stopni obrotów WOM, które są załączane elektrycznie. Przedni ładowacz obsługiwany jest pilotem mechanicznie lub hydraulicznie. Maksymalny udźwig to 1,85 t. Natomiast maksymalny udźwig tylnego podnośnika zależnie od modelu wynosi od 3,5 t. do 4,8 t.

Maszyny mogą zostać wyposażone w system szybkiego skrętu, który świetnie sprawdza się podczas nawracania w pracach polowych.

Claas Arion

Największym ciągnikiem czterocylindrowym zaprezentowanym w Sierosławiu przez markę Claas był Arion 420 o maksymalnej mocy 100 KM. Maszyna została wyposażona w system GPS do jazdy równoległej i do samodzielnego wykonywania uwroci AutoTurn. Za pomocą jednego przycisku kierowca ma możliwość wyboru linii przejazdu, którą ma wrócić ciągnik.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.