fbpx

Jest porozumienie ws. rolnictwa ekologicznego

Po wielu próbach, unijna Rada ds. Rolnictwa osiągnęła porozumienie w kwestii zmian prawnych dot. Rolnictwa ekologicznego.

W połowie czerwca br. w Luksemburgu odbyło się spotkanie Rady ds. Rolnictwa pod przewodnictwem Łotewskiej „prezydencji”. Miało ono na celu zbliżenie stanowisk w trójstronnych negocjacyjnych („prezydencja”, PE i Komisja) w kwestii zmian prawnych dla rolnictwa ekologicznego, które mają odbyć się jesienią.

Rozbieżność stanowisk dotyczyła obecności nieautoryzowanych substancji w żywności ekologicznej oraz częstotliwości kontroli. W końcu, po kilku już wcześniejszych dyskusjach i spotkaniach, Radzie udało się osiągnąć porozumienie dla uzyskania pozycji negocjacyjnej. Wcześniej kraje członkowskie były mocno podzielone względem zmian przepisów dot. rolnictwa ekologicznego z 2007 roku.

W kwestii dopuszczenia nieautoryzowanych substancji w żywności ekologicznej Komisja proponowała próg 0,01 mg na kg, którego przekroczenie nie pozwalałoby na sprzedaż produktu z etykietą ekologiczną. Kompromisowe uzgodnione stanowisko zakłada stosowanie (dla krajowych produktów) do końca 2020 roku krajowych progów zanieczyszczeń.

W kwestii kontroli produktów ekologicznych na farmie, Rada jest zdania, że kraje członkowskie mogą wybrać zmniejszenie częstotliwości kontroli w najlepszych gospodarstwach do przeprowadzania ich raz na 2 i ½ roku, a nie co 1 rok. Ten maksymalny 30 miesięczny okres kontroli mógłby być zastosowany do farm o profilu „niskiego ryzyka”, które ostatnie 3 lata wykazały się odpowiedzialnością.

Ministrowie zgodzili się na import z krajów trzecich według obecnych zasad do końca 2022 r., jeśli przewidują to aktualne umowy handlowe. Z kolei nowe umowy z krajami trzecimi powinny spełniać te same zasady, które będą obowiązywały w UE, przy poszanowaniu uwarunkowań lokalnych w krajach objętych unijną polityką rozwojową. Kilka państw (Dania, Belgia, Czechy, Bułgaria i Słowacja) było przeciwko tym ustaleniom. Teraz Rada powinna powinna wynegocjować z PE końcowe porozumienie dla ComAgri pod kierownictwem Martina Hauslinga. ComAgri we wrześniu br. będzie zatwierdzać propozycję PE czyli w ramach „prezydencji” Luksemburga (lipiec/grudzień br.). Ifoam wyraził zadowolenie ze wstępnego porozumienia.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.