fbpx

Niepewna sytuacja na rynku paliw

Drugi tydzień z rzędu notujemy obniżki cen oleju napędowego na stacjach, średnio o 3 grosze na litrze, oraz symboliczne, jednogroszowe spadki cen benzyny.

Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy średnio 4,64 zł, benzyny bezołowiowej 98 – 4,86 zł, oleju napędowego (ON) – 4,65 zł/l.  Z kolei drugi tydzień rosną ceny autogazu, średnio o 3 gr/l do poziomu 1,95 zł/l.  Średnie ceny paliw w I kwartale br. ukształtowały się na poziomie odpowiednio: Pb95 – 4,49 zł/l, ON – 4,53 zł/l i autogazu – 2,02  zł/l. W ujęciu kwartał do kwartału oznacza to spadek cen Pb i ON o 16 % (84 gr/l) oraz autogazu o 25 % (66 gr/l). Od tegorocznego minimum z końca stycznia, za litr benzyny bezołowiowej 95 i ON płacimy już o 34 grosze więcej, podczas gdy w tym samym okresie ceny autogazu spadły o 45 groszy na litrze.
Najniższe ceny benzyny notujemy obecnie w lubuskim, gdzie litr Pb95 kosztuje średnio 4,60 zł/l. Olej napędowy najtaniej kupimy w województwie śląskim – po 4,57 zł/l. Z kolei najdroższą benzynę Pb95 mamy w województwie zachodniopomorskim – po 4,69 zł/l. Zaś olej napędowy jest obecnie najwyżej sprzedawany w województwie pomorskim po 4,74  zł/l. LPG najtaniej kupimy w województwie opolskim (po 1,68 zł/l), a najdrożej w zachodniopomorskim  – po 2,07 zł/l.
Ubiegły tydzień charakteryzowała duża zmienność, zarówno na rynku walutowym jak i rynku ropy naftowej. Te ruchy mogą wpłynąć na powrót podwyżek cen paliw, zwłaszcza benzyny, na stacjach. Ceny benzyny w hurcie sukcesywnie drożeją od początku ub. tygodnia (o około 5 – 8 gr/l, w zależności od gatunku), podczas gdy cena oleju napędowego spadała (o około 3 gr/l).

Baner Syngenta

Na rynku detalicznym, po dwutygodniowej stabilizacji cen benzyny, na stacjach rośnie ryzyko powrotu podwyżek. Nie możemy wykluczyć, że wzrost cen nastąpi już w rozpoczętym właśnie tygodniu i za benzyny zapłacimy o około 5 gr/l więcej niż obecnie. Kontynuacja podwyżek jest spodziewana dla autogazu, którego średnia cena będzie zbliżała się w okolice średniej 2 zł/l. Spokojni mogą być konsumenci oleju napędowego, którego cena detaliczna w tym tygodniu powinna pozostać na niezmienionym poziomie.
Jednak sytuacja na rynkach światowych jest niepewna. W drugiej połowie ub. tygodnia obserwowaliśmy powrót podwyżek cen ropy Brent i wzrost jej notowań w okolice blisko 60 dolarów USA za baryłkę. Była to reakcja na rozpoczęcie ofensywy wojskowej przeciwko szyickim rebeliantom w Jemenie, przez Arabię Saudyjską i jej dziewięciu sojuszników, w tym Kuwejt, ZEA i Katar. Swoje poparcie dla ataku wyraziły Stany Zjednoczone. Drugą stronę sporu wspiera z kolei Iran. Mamy więc zaangażowanych w ten konflikt kilka spośród największych państw, wydobywających ropę naftową. W obecnej sytuacji wzrostu ryzyka geopolitycznego, wszystkie pozostałe informacje schodzą na dalszy plan.
    
K. Madeja/Źródło: BM Reflex

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.