fbpx

Substancje aktywne w fungicydach kluczem do sukcesu

O tym, że dobór odpowiedniego fungicydu warunkuje ochronę roślin przed chorobami, nie trzeba przypominać. Jakie jednak substancje czynne w tych środkach są najbardziej skuteczne…?

Celem każdego zabiegu z zastosowaniem fungicydów powinno być uzyskanie wysokiej skuteczności, która wpłynie ostatecznie na jakość plonów. Na osiągnięcie zadowalających efektów pozwalają nie tylko dogodne warunki pogodowe podczas aplikacji, ale też odpowiednio dobrane substancje czynne zawarte w fungicydach.
Stosowanie fungicydów może mieć charakter zapobiegawczy lub interwencyjny, w każdym jednak przypadku ich kluczową kwestią pozostaje skuteczność zawartych w nich substancji biologicznie czynnych. Istnieje wiele chorób zagrażających zbożom, wśród których najczęściej występujące to mączniak prawdziwy zbóż, rdze, septorioza paskowana liści, czy plamistość liści. Każdy gatunek zbóż jest atakowany przez różnorodne grzyby, istnieją jednak substancje, które wykazują skuteczność w walce z wieloma chorobami jednocześnie i przy tym sprawdzają się przy wielu uprawach.

Szerokie spektrum działania grzybobójczego wykazują triazole, które reprezentowane są przez liczne substancje aktywne. Związki działają zapobiegawczo i interwencyjnie i stosowane są przy zaprawianiu materiału siewnego, lub przy oprysku nalistnym w okresie wegetacji. Do najbardziej skutecznych substancji czynnych z grupy triazoli stosowanych w ochronie zbóż należy epoksykonazol, który blokuje syntezę składników błon komórkowych grzybów, w wyniku czego ich komórki obumierają. W szeregu badań wykazuje on najwyższą aktywność – w odróżnieniu od innych triazoli, które szybko przemieszczają się ku wierzchołkom rośliny, pozostawiając pozostałe partie liści bez ochrony, epoksykonazol wolno przemieszcza się w roślinie, dzięki czemu chroni ją całą przez długi czas.  
Skuteczność epoksykonazolu wzmacnia połączenie go z fenpropimorfem, który należy do grupy morfolin. Substancje aktywne tego typu działają systemicznie w roślinie, charakteryzują się dobrym wchłanianiem i – co najważniejsze – działają w niskich temperaturach.
Przy doborze środków ochronnych należy uwzględnić ich przeznaczenie i właściwości, bowiem substancje biologicznie czynne, które są w nich zawarte to klucz do sukcesu w walce z grzybami. Najbardziej pożądana w substancjach tego typu jest zdolność szybkiego przemieszczania się i ochrony całej rośliny, oraz skuteczność w szerokim zakresie temperatur.

Renata Struzik, za: BASF

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.