fbpx

Wiosenne warsztaty BASF w Jarosławcu

Coroczne spotkania polowe organizowane wiosną, w Centrum Kompetencji BASF w Jarosławcu na Wielkopolsce są źródłem cennej, bo praktycznej wiedzy z zakresu chemicznej ochrony roślin.

W trakcie spotkania 12 marca, prowadzonego przez specjalistów z BASF: Szymona Łącznego, Tomasza Jaskulskiego i Pawła Kazikowskiego dokonano podsumowania zakończonego sezonu zimowego oraz wykonano ocenę stanu fitosanitarnego plantacji rzepaku i zbóż, w kontekście zastosowanych ŚOR. Wegetacja roślin przebiegała do końca listopada, kiedy to ochłodzenie wstrzymało ich wzrost i rozwój. Jednak warunki, jakie panowały w grudniu i styczniu pozwoliły na dalszy rozwój roślin. W styczniu w Jarosławcu obserwowano nowe przyrosty korzeni roślin rzepaku ozimego, jaki i wszystkich gatunków zbóż ozimych. Na podstawie danych ze stacji meteorologicznej BASF z Jarosławca można stwierdzić, że zima 2014/15 była jeszcze cieplejsza niż łagodna zima sezonu 2013/14. Niektórzy rolnicy już skłonili się ku zasileniu upraw azotem (szczególnie rzepaku) jeszcze w lutym. Obecnie nie można już zwlekać z nawożeniem i jest to zabieg priorytetowy zarówno w uprawie rzepaku jak i zbóż – szczególnie jęczmienia ozimego. W spotkaniu udział wziął profesor Witold Grzebisz, który zauważył, że utrzymujący się obecnie niedobór wody w glebie, wzrastająca temperatura i przemiany azotu w glebie mogą spowodować szybki wzrost wegetatywny zbóż i nadmierne ich krzewienie. Może to skutkować nadmierna ich wybujałością i zwiększoną podatnością na przymrozki, które mogą nadejść w drugiej części wiosny.
Na plantacjach rzepaku ozimego wyraźnie widoczny był korzystny wpływ preparatu CARYX 240 SL (fungicyd z funkcja regulatora wzrostu) w dawce 1,0 l/ha, który wpłynął jesienią stymulująco na rozwój systemu korzeniowego i magazynowanie składników pokarmowych w szyjce korzeniowej. Rzepak wyróżniał się teraz silną i zdrową szyjką korzeniową (o średnicy powyżej 1,5 cm) oraz nisko osadzonym przy powierzchni gleby pąkiem wierzchołkowym o zwartej budowie.
Zboża dobrze przezimowały, chociaż przez całą zimę atakowały je choroby grzybowe. Przeważał mączniak prawdziwy zbóż i traw. Grzyb ten zaatakował już jesienią, szczególnie plantacje siane najwcześniej. Na starszych liściach można było znaleźć żółte plamy pozostałości grzybni, oraz owocniki z zarodnikami grzyba w postaci czarnych punktów. Na wielu liściach była już widoczne szara i biała grzybnia z zarodnikami konidialnymi z infekcji późnozimowych. Na liściach pszenicy i pszenżyta znaleźć można było oznaki septoriozy paskowanej liści pszenicy. Na starszych liściach były widoczne czarne punkty – owocniki grzyba, które są źródłem zarodników, atakujących nowo rozwijające się liście. Septorioza może w tym roku dominować na polach w kraju. Spośród chorób podstawy źdźbła w pszenicy wystąpiła w Jarosławcu jedynie fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.
Żyto i pszenżyto były porażone rdzą brunatną. Pszenica mniej, ale specjaliści z BASF ostrzegają, że w tym roku może to być choroba powszechna w Polsce. Ostrzegają także przed drugą chorobą, rdzą żółtą (Puccinia striiformis). Autoselekcja rdzy żółtej doprowadziła do rozwoju nowych i bardziej agresywnych ras tego grzyba. Rasy grzyba spoza Europy mają teraz wpływ na europejskie odmiany pszenicy i pszenżyta. Rozwój i zmiany ras rdzy żółtej będą nadal dynamiczne. Łagodniejsze okresy jesienno-zimowe zwiększają ryzyko rozwoju rdzy żółtej. BASF ma substancje aktywne, które wykazują najwyższą skuteczność na rdzę żółtą: epoksykonazol, piraklostrobina i metkonazol.

Zagrożenia fitosanitarne wg BASF wiosną 2015:
  1. Zagrożenia: wiosną tuż po ruszeniu wegetacji na liściach i źdźbłach pszenicy oraz pszenżyta zwróć uwagę na mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz chroń rośliny przed chorobami podstawy źdźbła
  2. Zagrożenia w pszenicy ozimej: jesienne infekcje chorób liści szczególnie septoriozy liści i rdzy brunatnej, zmienne warunki atmosferyczne, rozwój chorób w formie utajonej, utrudnienia związane z wykonaniem zabiegu
Zalecenia BASF na wiosnę 2015
Zwalczanie chorób pszenicy:

  1. Capalo 1,5 l/ha od początku strzelania w źdźbło do początku fazy liścia flagowego oraz Adexar Plus 1,5 l/ha od grubienia pochwy liściowej obejmującej kłos do końca kwitnienia;
  2. Capalo 1,5 l/ha od początku strzelania w źdźbło do końca fazy liścia flagowego oraz Osiris 1,5 l/ha od kłoszenia do końca kwitnienia.
  3. Capalo 1–1,5 l/ha w fazie początku strzelania w źdźbło, następnie Adexar Plus 1,25 l/ha w fazie liścia flagowego oraz Osiris 1,5 l/ha od kłoszenia do początku dojrzałości wodnej.

Zwalczanie chorób rzepaku:
CARYX 1,0 l/ha w fazie 14-18 BBCH, później druga dawka CARYX’u 1,0-1,4 l/ha w fazie 32-57 BBCH i na koniec PICTOR w dawce 0,5 l/ha w fazie 61-65 BBCH (kwitnienie rzepaku) na zgniliznę twardzikową.

autor: AA/SL

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.