fbpx

Kombajn z hederem na drodze? Niech zwycięży zdrowy rozsądek

Żniwa właśnie się rozpoczynają i jak zwykle jest to czas wzmożonego ruchu dużych maszyn rolniczych, m.in. kombajnów, po drogach. Niestety nie wszyscy użytkownicy takich maszyn poruszają się ze zdemontowanymi przyrządami żniwnymi.

Tego typu zachowania wynikają często ze świadomej kalkulacji, ponieważ odpięcie hedera w kombajnie typu Bizon, zajmuje często bardzo dużo czasu, który w żniwa liczy się najbardziej. I wydaje się, że tego typu zachowanie należy jak najbardziej zrozumieć i mijając czy wyprzedzając taki kombajn warto wykazać się dużą dozą tolerancji.

Jednakże praktyka to jedna sprawa, a przepisy druga. I tak na podstawie przepisu § 45 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, dopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu pojazdu wolnobieżnego, ciągnika rolniczego z maszyną zawieszaną i przyczepy specjalnej o szerokości nieprzekraczającej 3 m.

Czytaj także: Z jakimi uprawnieniami można prowadzić kombajn? Uprawnienia kombajnisty

Warto również wspomnieć, że jeśli pojazd wolnobieżny, ciągnik rolniczy albo zespół pojazdów składający się z pojazdu wolnobieżnego lub ciągnika rolniczego i przyczepy specjalnej (np. kombajn zbożowy ze zdemontowanym hederem) spełnia warunki dopuszczenia pojazdu do ruchu, wynikające z ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenia z dnia 31 grudnia 2012 r., a jego szerokość przekracza 3 m, ale nie przekracza szerokości 3,5 m, to możliwe jest uzyskanie zezwolenia kategorii II na przejazd takiego pojazdu jako pojazdu nienormatywnego.

Tego typu zezwolenia są wydawane przez starostów właściwych dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy lub miejsca rozpoczęcia przejazdu, w terminie 3 dni od złożenia wniosku.

Nie posiadając tego typu zezwolenia narażamy się również na dosyć dotkliwe konsekwencje finansowe, gdyż zgodnie z art.140ab ust. 1 Prawo o ruchu drogowym, za przejazd zestawem przekraczającym wymienione gabaryty bez takiego zezwolenia służby mogą nałożyć karę w wysokości nawet 1500 zł. Jeżeli natomiast pomimo jego wydania dopuszczone z zezwoleniem wartości zostaną przekroczone o maksymalnie 10 proc., wówczas operatorowi grozi mandat w wysokości 500 zł, choć trzeba zauważyć, że w tej kwestii istnieje duża uznaniowość policji, która w jednym przypadku nie zwróci uwagi na ten pojazd a w innym skończy się to mandatem.

Czytaj także: Ile w tym roku może zarobić operator kombajnu? Stawka kombajnisty 2021

Pomijając już kwestię mandatu, który uszczupli budżet kierującego, najważniejszą sprawą w tym przypadku jest zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa na drodze. Kombajn z hederem, przekraczający nierzadko szerokość 5 m, stanowi duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu i często już w latach poprzednich dochodziło do poważnych wypadków z udziałem tego typu maszyn.

Dodatkowo ubezpieczyciel może zakwestionować zasadność wypłaty odszkodowania w razie wypadku, gdyż kombajn nie spełniał warunków pozwalających na poruszanie się po drodze publicznej, a wówczas odpowiedzialność finansowa spadnie na operatora maszyny. Warto więc zdemontować heder na czas przejazdu po drogach, tym bardziej, że w nowoczesnych kombajnach jego montaż i demontaż nie zajmuje zbyt wiele czasu.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.