fbpx

Czy suszenie kukurydzy przy obecnych cenach gazu jest opłacalne?

Na to pytanie odpowiedzi szuka wielu rolników; mają dylemat, czy sprzedawać mokrą kukurydzę, czy też ją suszyć, aby uzyskać wyższą cenę za ziarno. Niestety wysokie ceny gazu w tym roku zmniejszają opłacalność suszenia kukurydzy.

Ten rok nie jest zbyt sprzyjający jeśli chodzi o zbiór kukurydzy, bowiem jej wilgotność często przekracza 30 proc. Problem dotyczy przede wszystkim odmian o wyższym FAO; takie odmiany często zaczynają być koszone dopiero teraz.

Obecnie ceny mokrej kukurydzy o wilgotności 30 proc. oscylują w granicach 630-680 zł/t, natomiast za kukurydzę suchą można otrzymać ok. 950-1000 zł/t. Przy obecnych cenach gazu “zbicie” wilgotności z 30 proc. do odpowiedniej do przechowywania ziarna przy użyciu własnej suszarni kosztuje nawet 130-150 zł/t, a przecież wilgotność kukurydzy bardzo często jest powyżej 30 proc.

Sytuacja wygląda jeszcze mniej korzystnie, kiedy mamy zamiar skorzystać z usługi suszenia ziarna, bowiem dochodzą wówczas koszty transportu i załadunku lub/i wynajęcia suszarni oraz przechowywania.

W kalkulacji należy także uwzględnić, że po wysuszeniu tony kukurydzy o wilgotności na poziomie 30 proc. zostaje nieco ponad 810 kg kukurydzy o wilgotności 14 proc, zatem przy cenie nawet 1000 zł za tonę suchej kukurydzy przy cenie suszenia 140 zł/t zostaje 670 zł/t. Na pewno zatem suszenie na bieżącą sprzedaż nie jest opłacalne, jednak jeżeli cena suchej kukurydzy po sezonie zbiorów wzrośnie, można liczyć na dodatkowy zysk.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.